Mis on liikuvus?
Liikuvus on võime aktiivselt saavutada mingit liikumisulatust. Aktiivselt siin tähendab oma lihasjõuga. Liikuvus tähistab ka harjutusi, mis suurendavad teie liikumisulatust ja stabiliseerumist või kontrolli iga liigest ümbritsevate lihaste üle. Liikuvus ei ole sama, mis painduvus. Viimane on üks osa liikuvuse valemist, kuhu kuuluvad ka veel komponendid nagu jõud ja kontroll.
Painduvus (passiivne) on suurem kui liikuvus (aktiivne). Just sellepärast, et liigese lõppulatustes ei ole su lihastel piisavalt jõudu (veel) ja aju ei lase sul end sinna liigutada. Sul puudub seal “kaugel” kontroll oma jäsemete üle ning keha tajub seda ohuna. Võib öelda, et ta ei usalda sind, sa pead teda liikuvustreeninguga veenma, et see ulatus on kasutamiseks ohutu.
Liikuvus on eeldus (kvaliteetsele) liikumisele, liikuvus on kõige alus. Ilma normis liikuvuseta ei suuda sa korrektselt ja ohutult vajalikke liigutusi sooritada. Kui mingi liiges ei liigu normaalselt, kompenseerivad seda teised liigesed ja liigset koormust saavad koed, mis ei peaks seda saama. Siiski, me oleme kõik erinevad ning sõnasse “normaalselt” võiks suhtuda paindlikult.
On see tavaelu tegemised, tervisesport või tippsport, kõigil neil on oma liikuvusvajadused. Kui need vajadused/eeldused ei ole täidetud, siis ei ole sooritus optimaalne ja mitmel juhul isegi turvaline.
Ehk siis, liikuvus on ülioluline, et aidata lisaks igapäevasele liikumisele ka sügavamale kükkida, tugevamini suruda ja kõrgemale hüpata. Liikuvus parandamise fookusega treening toetab väga paljusid spordialasid, sh jooksmine, ujumine, pallimängud jne.
Miks peaks iga inimene hakkama liikuvusega tegelema (või hakkama seda paremini tegema)?
Täna on liikuvusega tegelemine kuidagi eriti oluliseks muutunud meie üldiste elustiiliharjumuste tõttu. Täpsemalt just seetõttu, et me veedame täna nii palju aega kehvas, staatilises asendis erinevate helendavate ekraanide ees. See muudab meie keha optimaalset liikumisulatust.
Mis on liikumisulatus (ing k. range of motion (ROM))?
Liikumisulatus on kui ulatusliku liigutuse saab inimene teha liigese teatud liigutussuunas.
Liigese liikuvusulatus väheneb inimese vananedes ning seda piiravad ka liigese või ümbritsevate kudede traumad ja vigastused.
Lihtsalt paindlikkusest ja passiivsest liikumisulatusest ei piisa. Aktiivse liikumisulatuse arendamiseks on oluline tugevdada kudesid ja õpetada närvisüsteemile, kuidas võimalikke liikumisvahemikke juhtida. Kudede tugevdamine on ka see, kuidas leevendame valu/vigastusi ja arendame võimekat keha. Kui arendame ja liigume liikumisulatustes edasi ainult passiivselt, ilma seda kudet kunagi tugevdamata, ei pruugi see näiteks vigastuste ennetamises kuigi palju edasi viia.
Liikuvuse arendamise ja parandamisega tegelemine on oma keha eest paremini hoolitsemine ja seda selleks, et saaksime elada vastupidavama ja võikema kehaga ka kõrges vanuses.
Liikuvuse arendamine on järjepidevust ja kannatlikkust nõudev tegevus, aga tulemused ei jää tulemata!