Talvisel jooksmisel on oma võlud – alates lumisest valgest maastikuilust kuni rahuni, sest teed ja rajad on kasutuses palju vähemate inimeste poolt.
Õige varustuse ja mõtteviisiga om võimalik jätkata enda tavapärast jooksurutiini ning teha isegi rasked ja vägagi arendavaid treeninguid.
Seega, selle asemel, et jooksuring vahele jätta ja hubasesse mugavustsooni kinni jääda, võiks proovida talvejooksust võtta maksimum järgides mõningaid järgnevaid soovitusi.
Jookse preemia nimel
Kuigi ma pean sisemist motivatsiooni välisest olulisemaks, siis talvise jooksutiirule järgnev lühiajalist ootamist eeldav preemia on igati omal kohal.
Selleks võivad olla väga erinevad asjad – soe pikk dušš/ vann (kuigi see võiks olla ise-enesestmõistetav), lemmik heatujusöök, seriaali/ filmi vaatamine diivani embuses vms.
Samuti võib preemia olla jooksukohting mõne hea sõbra/ sõbrannaga, kellega on alati hea jutustada ja koos aega veeta.
Kanna õigeid jalanõusid (ja sokke)
Et külmaga joostes soojust sees ja jahedust väljas hoida, jookske jalanõudes, millel on kõige vähem võrku ja/ või Gore-Tex materjal.
Vähemtähtsamad ei ole aga ka sokid. Soki üks tähtis omadus on temperatuuri reguleerimine, kuna jalatsi sees tekib joostes reeglina palju soojust.
Talvised sokid peavad hoidma materjali kohevust, st omama õhukambrikesi, kuna on tarvis täita soojust hoidva vahekihi ülesannet. Selleks lisatakse sokkidele erilisemaid looduslikke materjale nagu näiteks meriinovilla.
Kui lisaks külmale sajab ka vihma… Enne, kui paned jalga sokid, aseta jalad kilekotti või kilesse. Isegi, kui vihm muudab su jalanõud ja sokid märjaks, on jalad endiselt kuivad.
Riietu jooksuks mõeldes, et õues on soojem kui kraadiklaas näitab
Üldine rusikareegel on selline, et esimesed viis minutit võib õue minnes tunduda, et selga sai liialt vähe riideid ning on veidi jahedam kui mugav oleks.
- Alumiseks kihiks võiks olla kehale üsnagi liibuv niiskust naha pinnalt eemaldav aluskiht,
- selle peale vajadusel soojust isoleeriv, aga samas hästi ventileeritava struktuuriga materjalidest vahekiht, ning
- kõige peal vajadusel tuult ning vihma pidav pealiskiht.
Mida rohkem õues jooksete, seda rohkem saate teada oma eelistusi ja vajadusi.
Ole nähtav
Pimedal ajal tasub tähelepanu pöörata enda nähtavaks tegemisele. Kindlasti on hommikustel või õhtustel hämaratel või lausa pimedatel aegadel joostes vajalik olla VÄGA SILMAPAISTEV.
Kandke kindlasti helkurit ja pole vaja karta kanda ka mõnda valgustit, et inimesed teid juba kaugelt näeksid. Muidugi aitab pealamp või taskulamp ka sinul endal paremini pimedamaid lõike läbida.
Vaheta riided pärst jooksu võimalikult kiirelt kuivade vastu
Meie kehatemperatuur langeb kohe, kui lõpetame külma käes jooksmise.
Pikaajalisemate külmavärinate vältimiseks oleks mõistlik oma riided peast jalatallani vahetada niipea kui võimalik.
Ole tempo ja distantsi osas paindlik
Talvise jooksmise mõte on regulaarsus ja vastupidavus, mitte kiirus. Vali tempo ja distants vastavalt enesetundele ja hetkevormile. Jookse kas või iga päev natuke jälgides, et enesetunne püsiks hea.
Ole paindlik ka jooksmiskoha osas
Ekstreemsed külmakraadid (nt -20 ja rohkem) ja liiga libedad rajaolud võivad olla täna sinu jaoks ehk liig. Võimalusel vali sellel päeval siseruumides jooksmine (sh jooksulint).
Peamine, et jätkad regulaarselt jooksmisega tegelemist ja järgmisel korral oled taas valmis minema õue.
Jooksmiseni!